drzwi dla domu porady header

Sposoby montażu drzwi przesuwnych

W zasadzie da się wyróżnić dwa rodzaje drzwi przesuwnych ze względu na sposób montażu: wpuszczane w ścianę i zawieszane na niej.

Skrzydło drzwi w obu przypadkach zawieszone jest na szynie biegnącej u góry i porusza się wykorzystując system rolek. Często w dolnej części skrzydła wykonana jest prowadnica stabilizująca je w pionie - z tego powodu nie da się w takich drzwiach wykonać podcięcia wentylacyjnego. Co ważne, skrzydło powinno być wykonane w systemie bez przylgowym a więc jako prosty prostopadłościan. Klamki w takich drzwiach są zupełnie inne niż w tradycyjnych i często ograniczają się do małych wycięć.

Drzwi wpuszczane

Do ich montażu konieczne jest wykonanie otworu w ścianie lub po prostu obudowanie kasety płytami gipsowo-kartonowymi. W tym rozwiązaniu skrzydło drzwi umieszczane jest w aluminiowej kasecie, której część znajduje się wewnątrz ściany a druga część stanowi właściwy otwór drzwiowy. Podczas otwierania drzwi wjeżdzają w ścianę prawie całkowicie się chowając.

Producenci dostarczają kasety w kilku szerokościach a większość skrzydeł drzwi można bez problemu umieścić w takiej kasecie.

Szczegółowy opis wszystkich odmian opisujemy w artykule o rodzajach drzwi przesuwnych wpuszczanych.

Drzwi nawieszane

W tym systemie do ściany nad i obok otworu przykręcana jest szyna na której zawisną drzwi. Szyna z zewnątrz osłonięta jest listwami dekoracyjnymi w kolorze ościeżnicy. Drzwi tak zainstalowane są zawsze widoczne.