drzwi dla domu porady header

Rodzaje zamków w drzwiach wewnętrznych

W drzwiach przygotowywanych przez producenta można zamówić różne rodzaje przygotowanych otworów pod zamki i zamków. Czasem nazwy nie są tak oczywiste więc poniżej opisujemy ich charakterystyki.

Pod klamkę, wersja oszczędnościowa

To nic innego jak brak otwór wyłącznie pod klamkę, bez drugiego otworu na umieszczenie zamka właściwego. Pozwala to na zastosowanie małej rozety pod klamką a nie długiego szyldu. Do zastosowania w miejscach gdzie nie będziemy musieli nigdy zamykać drzwi na klucz.

Na klucz zwykły

Prosty zamek na prosty klucz - oprócz otworu na klamkę znajduje się w nim otwor do włożenia klucza. Dużego solidnego klucza. W zasadzie do użycia tam gdzie czasem musimy zamknąć drzwi ale nie mają one stanowić specjalnej przeszkody - taki zamek można łatwo otworzyć kawałkiem drutu.

Na wkładkę patentową

W miejscu zamka umieszcza się wkładkę patentową. Od jej jakości zależy solidność zamknięcia, może być certyfikowana antywłamaniowa. Pamiętajmy jednak, że drewniane drzwi wewnętrzne nie są pomyślane jako antywłamaniowe i taki zamek tylko w niewielkim stopniu utrudni wejście do pomieszczenia. Tyle że klucz do wkładki jest z reguły poręczniejszy od zwykłego.

Łazienkowy

W miejscu zamka jest specjalny mechanizm, umożliwiający przymocowanie pokrętła z jednej strony (wewnętrznej w łazience) i zaślepienia z drugiej. W tej sposób otrzymujemy tytułowy zamek łazienkowy, czyli taki który możemy zamykać i otwierać od środka bez użycia klucza.