drzwi dla domu porady header

Stronność - Drzwi lewe czy prawe?

Drzwi zawiasowe mogą być lewe albo prawe i nietrudno to określić. Czasem jednak warto się upewnić, że wszyscy mamy na myśli to samo.

Zasada jest prosta:

Jeśli staniemy przed drzwiami tak by otwierały się 'na nas', to pozycja zawiasów wyznacza nam stronę drzwi.

Zawiasy z lewej strony - drzwi lewe. Zawiasy z prawej - drzwi prawe, inaczej prawostronne. Najlepiej widać to na rysunku:

Drzwi-Prawe-Lewe-Rzut-s.png

Drzwi-Lewe-Prawe-3Ds.png

W zasadzie większość dużych polskich producentów zgodziła się co do takiej interpretacji, oczywiście warto to potwierdzić by uniknąć kłopotów podczas montażu i użytkowania.

Stronność drzwi dwuskrzydłowych?

Tylko troche trudniej jest w przypadku drzwi dwuskrzydłowych, bo niby w którą stronę otwierają się drzwi które otwierają się na obie strony?

Mamy tu do czynienia z podziałem na skrzydło czynne i bierne. Skrzydło czynne można otworzyć 'od razu' używając zamontowanej w nim klamki. Bierne jest zablokowane w ościeżnicy za pomocą zatrzasków (kantrygiel) i aby je otworzyć trzeba najpierw otworzyć czynne, odblokować zatrzaski i otworzyć bierne.

Zasada rozróżnienia na lewe i prawe jest podobna: Stajemy przed drzwiami tak by czynne skrzydło otwierało się 'na nas'. I znowu, dla uproszczenia: pozycja zawiasów skrzydła czynnego definiuje czy są to drzwi lewe czy prawe.

Rysunek wart więcej od tysiąca słów:

Drzwi-Dwuskrzydlowe-Lewe-Prawe-3Ds.png

Jeśli producent wykonuje drzwi dwuskrzydłowe w innej technice (np. bez kantrygla z oboma klamkami i blokowaniem w ościeżnicy) to problem stronności drzwi przestaje mieć znaczenie.