drzwi dla domu porady header

Standardowe wymiary drzwi

Podstawy

Drzwi produkowane są w kilku typowych szerokościach (60-110cm) i z reguły jednej wysokości dla danej serii. 

Szerokość

To co nazywane jest popularnie szerokością drzwi (90, 100cm) to wymiar otworu powstałego po montażu ościeżnicy.

Drzwi produkowane są od szerokości 60cm, kolejne wersje zwiększają rozmiar o 10cm aż do 110cm. W przypadku większych przejść należy wykorzystać drzwi dwuskrzydłowe, przesuwne albo zrobić dostawkę. Jest to dość logiczne ograniczenie - nawet jeśli wykonalibyśmy zawiasy i ościeżnice zdolne utrzymać ciężkie drzwi o szerokości 170cm to pomyślmy jak duży musiałby być pokój na który te drzwi by się otwierały i ile miejsca pozostałoby niewykorzystane aby umożliwić ich prace.

Tak więc drzwi typowe występują w rozmiarach 80, 90 i 100 centymetrów, za wartości graniczne (60,70,110) trzeba z reguły dopłacać. Sama szerokość przygotowanego pod montaż otworu w murze musi być większa z reguły o ok 10cm. Zostanie ona wykorzystana na elementy mocujące, piankę i samą ościeżnice na której zawiesi się skrzydło. Sprawdzając otwór pod drzwi 90 spodziewajmy się więc wymiaru ok 100cm.

Wysokość

Wysokość drzwi jest ustandaryzowana i różni się w niewielkim stopniu pomiędzy modelami. Podczas montażu zwykle wystarcza regulacja ościeżnicą i nie trzeba specjalnie przystosowywać otworu (co może być trudne ze względu na umieszczenie nadproża).

W razie konieczności regulacje w pionie wykonuje się poprzez przycięcie drzwi od dołu. Po prostu odpiłowuje się fragment tak, by drzwi zmieściły się w otworze. Jeśli otwór jest szczególnie niski, należy zamówić u producenta 'przygotowanie drzwi do skrótu'. Wtedy zamiast zwykłej wąskiej, producent wstawi większą belkę na dole drzwi. Tym sposobem można obciąć drzwi bardziej nie powodując uszkodzenia czy destabilizacji ramiaka drzwi. Naturalnie odnosi się do do drzwi płycinowych, jeśli mamy drzwi z litego drewna to nic więcej dodawać nie trzeba. Jeśli natomiast mamy drzwi szklane to problem jest innego kalibru - jak można się domyśleć szkło hartowane nie daje się tak łatwo obrabiać.

Grubość

Grubość samego skrzydła drzwi nie ma większego znaczenia technicznego - jedynie estetyczne i izolacyjne. To co należy zamówić w odpowiednim rozmiarze to ościeżnica. To ona ma odpowiednią szerokość (czyli z naszego punktu widzenia grubość muru) i będzie go szczelnie opasywać.